KURGAN ( KURGAN ) Pivo-medovarný závod V. A. Hampla /1913-1914/
V roce 1909 požádal V. A. Hampl o povolení k výstavbě vlastního pivovaru na výrobu piva a medoviny s ledárnou na západním okraji města. Zde získal velký pozemek v Šavrinském předměstí, speciálně pro výstavbu závodu. V témže roce toto povolení obdržel. Stavba začala na břehu řeky Bitěvky. Na jaře roku 1910 byly postaveny zdi hlavní třípatrové budovy závodu. Již v lednu bylo předem získáno povolení k instalaci parního kotle systému Lancaster. Na jaře vykopali jámu a začali stavět sklep a skladovací prostory, ale 1. července 1910 se podél břehu řeky zřítila hliněná zeď. V. A. Hampl byl okamžitě trestně stíhán. Během 6 dnů byl břeh zpevněn do takové míry, že bylo povoleno ve stavbě pokračovat.
V roce 1913, po dokončení stavby, V. A. Hampl požádl o povolení k jeho spuštění a dodal, že kvůli zpoždění otevření trpí velkými ztrátami. Závod měl plné elektrické osvětlení v dílnách, sacích místnostech, měl dva elektromotory na čerpací stanici vody. V té době se jednalo o velký podnik, který se skládal ze tří dvou a třípatrových cihlových budov, postavených s prvky „moderny“ a tvořících jeden architektonický celek. Kromě hlavní budovy byly postaveny kamenné místnosti pro parní kotel, sladovna, pivní sklep s ledovcem, lednicí, fermentační sekcí a prádelnou. Podlahy ve všech budovách byly betonové. Závod byl viditelný z dálky díky cihlovému komínu, který se tyčil do výšky 25 metrů.
V době spuštění závodu zbývalo mnoho nedokončených záležitostí, ale kurganské pivo bylo i přesto velmi kvalitní. Veškerá technologie, kterou Hampl používal v pronajatém Smolinově závodě, byla převedena do jeho vlastního závodu. Pivo snadno odolalo konkurenci a prodávalo se ve velkém množství.
V následujícím roce 1914, v důsledku prohibičního zákona, byla výroba piva zastavena.
- chronologie názvů pivovaru
Pivo-medovarný závod V. A. Hampla